GÜZEL ŞEHRİMİZ GAZİANTEP..

 

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en köklü geçmişine sahip olan 1.980 milyon civarında Gaziantep Nüfusu ve Hatay, Kilis, ŞanlıurfaAdıyamanKahramanmaraş ve Osmaniye ile komşu olan Türkiye'nin tarihi şehirlerinden bir tanesidir. Uygarlıkların filizlendiği Mezopotamya ile Akdeniz coğrafyaları arasında stretejik bir konumda yer alması nedeniyle, Gaziantep geçmişte birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda İpek Yolu’nun güzergahı üstünde yer alan Gaziantep, kültürünü her dönemde yenileyip geliştirerek günümüze derin bir mirasla gelmiştir. Gaziantep'in isim geçmişine bakacak olursak; Bir dönem ‘Ayıntap’ ismiyle anılan kent, uzun yıllar antik çağda bu şekilde bilinmiştir. Zamanla Türkçe’de, Antep ismi kullanılmış ve son Cumhuriyet döneminde, Kurtuluş Mücadelesinde verdiği üstün başarıdan ötürü, isminin başına ‘’Gazi’’ ünvanını alarak Gaziantep olarak adını tarihe yazdırmıştır. Bölgede yapılan arkeoojik incelemeler neticesinde, ‘’Taş’, ‘Kalkolitik’ ve ‘Bakır’ çağlarına ait kalıntılar bulunmuştur. Bu sonuçtan yola çıkarak, Gaziantep'te her döneme ait tarihsel izler bulunduğu söylemek mümkündür. Günümüzde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde en kalabalık nüfusa sahip kenttir. Oldukça fazla gelişmiş ticaret ve sanayi ağlarıyla, Türkiye’nin 6. Büyük ili konumunda bulunmaktadır. Gaziantep adını dünyaya duyurduğu meşhur baklavaları ve Antep fıstıkları, adeta kentin simgeleridir. Dünyanın belki de en iyi fıstıklarının yetiştiği bu topraklar, mahsulü üretime geçirerek baklava konusunda da marka şehir olmayı başarmıştır. Gaziantep, Akdeniz limanlarına ve Ortadoğu ticaret odaklarına kısa mesafede bulunması nedeniyle, üreten bir kent olmuş; neredeyse her alanda tesisleşmeler sağlanmıştır. Elbette Gaziantep bu derin kültürel miraslarıyla, önemli bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.Gaziantep gezilecek yerlerini sizler için sıraladık:

Gaziantep'te Gezilecek Yerler;

GAZİANTEP KALESİ: Yapılan araştırmalar neticesinde, ilk olarak Roma izleri taşıdığı saptanan Gaziantep Kalesi'nin; yıllar süresinde kentin hakimiyetini kazanan diğer uygarlıklarında bu kaleyi yıkmadan, kendilerinden bir şeyler ekleyerek sürdürdüğünü ve günümüze dek ulaşan medeniyetler sentezi bir sanatsal abide görmekteyiz.Gaziantep'in simgeleri arasında ilk sırada yer alan Gaziantep Kalesi, panoramik bir manzara seyretmeniz içinde imkan sunuyor.Gaziantep'in tarihi yerleri arasında ilk sıralarda bulunan Gaziantep Kalesi'ni kesinlikle görmenizi öneririz.

 

ZEUGMA ANTİK KENTİ: 20.000 dönümlük bir arazi üzerine kurulu dev bir antik kenttir. Gaziantep’in en ilgi çekici gezi noktaları arasında yer alan bu Zeugma Antik Kenti, Nizip ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait onlarca eserin sergilendiği bu mekan, çağlar boyunca inşa edilmiş sanatsal ögelerin karma bir tablosu gibidir.Gaziantep'in görülecek yerleri listenizin ilk sıralarına koymanızda fayda var.

 

MİTRAS TAPINAĞI:  Keber tepesi eteklerinde yapılan ince arkeolojik çalışmalar neticesinde 1998 yılında gün yüzüne çıkartılan Tarihi mekan, dünyanın en büyük yeraltı tapınağı olmasıyla dikkat çekicidir. Tanrı Mitras ve takım yıldızlarının figürlendiği alan büyük bir kültürel miras içermektedir. Yerli ve yabancı turistlerce oldukça ilgi gören Mitras Tapınağı, yılın her döneminde kapılarını açmaktadır.Gaziantep'te gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunmalıdır.

 

BAKIRCILAR ÇARŞISI:  500 yıllık tarihiyle, Gaziantep'in en önemli çarşıları arasında yer almaktadır. El emeğiyle ince işçilik ürünü yüzlerce bakır ürünlerin satışının yapıldığı çarşı, özellikle yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir.Gaziantep'in tarihine şahitlik etmiş Bakırcılar Çarşını görmenizi tavsiye ederiz.

 

MEDUSA CAM ESERLER MÜZESİ:  Gaziantep Kalesinin eteklerinde bulunan 3 tarihi evin müzeye dönüştürülmesiyle birlikte, ilgi çekici cam eserlerin sergiye açıldığı önemli bir Gaziantep  gezi noktasıdır. Görkemli sanatsal eserleriyle, Gaziantep'in en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer almaktadır.

 

RUMKALE:  Yavuzeli ilçesi sınırlarında bulunan Rumkale, 7 burcu ve 2 kapısıyla görülmeye değer bir Gaziantep'in tarihi mekanıdır. Fırat Nehri kıyılarında yükselen bu yapı, doğayla sentez oluşturarak göz okşayıcı bir görüntüye sahip olan Rumkale, gezi listenizde bulunmalıdır.

 

ZİNCİRLİ ÖRENYERİ:  İslahiye ilçesinde yer alan Zincirli Örenyeri, üzerinde yapılan itinalı arkeolojik çalışmalarla değerlerini daha çok ortaya çıkartmış ve ziyaretçi sayısını arttırmıştır. Sam’al adında pek duyulmamış bir krallığa ait olan bu kent, Gaziantep'in tarihinde 3.300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Gaziantep'te görülecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz yerler arasındadır.

 

TAHTANİ CAMİİ:  Yaklaşık olarak 500 yıllık bir geçmişe sahiptir Gaziantep'in Tarihinde. Bu tarihi mekan tahta kullanılarak inşa edilmesinden dolayı ‘tahtani’ ismini almıştır.Gaziantep'in manevi öneme sahip mekanları arasında ilk sıralarda gelmektedir.Gaziantep gezilecek yerler sıralamanızda üst sıralara koymanızı tavsiye ederiz.

 

NİZİP FEVKANİ KİLİSESİ:  Asırlardır eskimeyen bir tarihi abidedir. 5. Ve 6. Yüzyıllar arasında Bizanslılar tarafında inşa ettirildiği düşünülen yapı, restorasyon çalışmalarıyla birlikte turizme kazandırılmıştır.Gaziantep'in tarihi yerleri arasında önem arz eden Nizip Fevkani Kilisesi, Gaziantep'te gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

 

PİŞİRİCİ MESCİDİ VE KASTELİ:  13. yüzyılda Selçuklular tarafından kente yapılan bu mescid ve kasteli, suların taksim edildiği nokta olarak işlev görmüştür. Günümüzde önemli bir mimari yapı olarak turizm alanında kullanılmaktadır.Gaziantep'te gezilecek yerler arasına girebilecek bir mekandır.

 

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ:  Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşıyan Zeugma Müzesi, onlarca eserin sergilendiği bu müze, kaynaklarını çoğunlukla Zeugma Antik Kenti’nden almıştır. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen mekan, yılın her döneminde turistlerce yoğun ilgi gösterilen noktalar arasında yer almaktadır.Zeugma Müzesi'ni,Gaziantep'in gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneririz.


Gaziantep'e Ulaşım

Gaziantep'e havayolu, karayolu, demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinden Gaziantep'e düzenli yapılan otobüs seferleri ile gidilebilir. Demiryolu ile, AdanaAnkaraBilecikİstanbulElazığKahramanmaraşMalatya arası günlük seferler mevcuttur. Tren yolculuğu yapmak isteyenler Gaziantep Tren Garı'nı kullanabilirler.Havayolu ile ulaşımda ise, Gaziantep Oğuzeli Havalimanı'na Her gün Antalyaİzmir, İstanbul, Ankara'dan direk uçuş seferleri vardır. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı, yaklaşık 20 km. kadardır. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı Transferihtiyacınız karşılığında, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz

Gaziantep'te Konaklama

Gaziantep doğal güzellikleri,tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.Gaziantep'te konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Gaziantep Tatiliniz'de Gaziantep Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Gaziantep ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Gaziantep Tatilinde konaklayabileceğiniz Gaziantep Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Gaziantep Ev Kiralama ve Gaziantep Kiralık Dairelerimizle sizlere Gaziantep'de hizmet verebileceğiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları