Günümüzde sosyal medya hesaplarına sahip birçok insan bulunmaktadır. Facebook, Twitter, İnstagram üzerinden çeşitli paylaşımlar yapılabilmektedir. Sosyal medya kullanımının hep iyi hem kötü yanları bulunmaktadır. İnsanlar sosyal medya kullanımını o kadar benimsemiştir ki uygulamaların kötü yanları olsa bile kullanmaktan vazgeçmemektedir

  • Sosyal Medya İnsanları Yalnızlığa İtiyor:

Sosyal medya kullanımı ile birçok iş artık internet üzerinden halledilebilmektedir. Bu nedenle insanlar gerekmedikçe yan yana gelmemektedir. Bayramlarda, doğum günlerinde insanlar yüz yüze görüşmek yerine çeşitli mesajlar ile kutlama yapmaktadır. Sosyal medyanın insanlar üzerindeki en büyük olumsuzluğu bu durumdur. Çünkü eskiden insanlar arkadaşları ile dışarda vakit geçirirken, sohbet ederken şimdilerde bu durum sadece sanal ortamda gerçekleşmektedir. Bazı uygulamalardan oynanan oyunlar, İnstagram/ Facebook üzerinden çeşitli konular ile ilgili oluşturulan hesapların takibi insanların telefonlara olan bağlılığını artırmaktadır. Telefon kullanımı radyasyon açısından sağlığa oldukça zararlıdır. Bu nedenle telefon kullanımı konusunda dikkatli davranılmalıdır. Sosyal medya sayesinde insanların sevdiklerinden haberdar olması güzel bir durum iken yüz yüze görüşmeyi engellemesi kötü bir durumdur. Bu nedenle sosyal medyayı da dozuna kullanmak gerekmektedir.

  • İnsanlar Artık Kendilerini Beğenmiyor:

Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden biri de insanların sürekli kendini eleştirir hale gelmiş olmasıdır. Özellikle İnstagram ortamında insanların paylaştığı çeşitli fotoğraf sebebiyle insanlar kusurları için üzülebilmektedir. Yapılan makyaj sonucunda güzel bir cilt etmiş kadının attığı fotoğraf ile sivilcelere sahip bir kadın mutsuz olabilmektedir. Bunun yanı sıra fit bir vücuda sahip kadınların vücuduna özenip cerrahi müdahaleler de bulunan insanlar bulunmaktadır. Kısa zamanda özendirilen fit vücuda ulaşmak için oldukça zararlı ilaçları kullanan insanlar görmek mümkündür. İnsanların böyle kendini beğenmeyip sadece kusurlarını görmesi sosyal medyada yaratılan güzellik algısı ile ilgili bir durumdur. Sosyal medya kullanıcıların oluşturduğu güzel kadın profilini kusursuz bir cilt, fit bir vücut oluşturmaktadır. Burnundan, fazla kilolarından, saçlarından, kaşlarından kısacası her şeyden şikâyet eden insanlar sosyal medyada oldukça fazladır. Bu durum kişilerde öz güven eksikliği ile başlayıp psikolojik rahatsızlıklar ile devam etmektedir.

  • İş Fırsatları:

Sosyal medyada olumsuzluklar olabildiği gibi güzel gelişmelere de rastlamak mümkündür. Özellikle iş arayan kişilerin sosyal medya aracılığı ile iş bulabilmeleri mümkün hale gelmektedir. Facebook’ta oluşturulan çeşitli gruplar sayesinde firmaların iş ilanları herkes ile paylaşılabilmektedir. Bu sayede iş arayan kişiler ilanlara internet üzerinden başvuru sağlayabilmektedir. Ayrıca Instagram üzerinde ürün satışı yaparak kazanç sağlamak da mümkündür. Sosyal medyanın en güzel yanlarından biri bu şekilde sunduğu iş fırsatlarıdır.

  • Yardımlaşma:

Son yıllarda maddi sıkıtılar, çeşitli sağlık problemleri ile birçok insan hayatına devam etmekte zorlanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için sosyal medya kullanıcılar çeşitli yardım hesapları oluşturmaktadır. Twitter üzerinde kan ihtiyacı olan biri ile ilgili tweet atılması sonucu, bu tweeti binlerce kişi beğenebilmekte ve retweet edebilmektedir. Bu sayede kan ihtiyacı birçok insana ulaşmakta ve hasta olan kişiye geç olmadan yardım edilebilmektedir. Ayrıca Facebook ortamında oluşturulan bazı gruplar sayesinde pahalı ilaçların alınması sağlanabilmektedir. Özellikle maddi durumu el vermediği için ilaçları alamayan ailelere bu sayede birçok yardım ulaştırılmıştır. Yine köy okullarının gelişmesi için kitap yardımları da sosyal medya üzerinden duyurulmaktadır. Kısa zamanda binlerce insan bu isteğe cevap vermektedir. Bu sayede kitap ihtiyacının yanı sıra önemli iş adamlarının okula başka desteklerde de bulunabildiği görülmektedir. Facebook, Twitter, Instagram üzerinden paylaşılan sokak hayvanları ile ilgili ilanlar sayesinde insanlar duyarlı davranmakta ve hayvanlara daha güzel bir yaşam sunabilmektedir. Özetle; sosyal medya doğru kullanıldığında insanlığa birçok fayda sağlayabilmektedir fakat bu aşamada hayatı kaçırmamak da oldukça önemlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları